k5 (1)

Kalori nedir? Günlük alınması gereken kalori miktarı ne kadardır?

Kalori enerji birimidir.  Kalori insanlardan tükettikleri yemeklerden ve içeceklerden aldığı enerji miktarını ve fiziksel aktivitelerde kullandıkları enerji miktarını ifade eder.

Kalori, tüm gıda ambalajı üzerindeki beslenme bilgilerinde listelenir. Birçok kilo verme programları kalori alımını azaltmaya odaklanmaktadır.

Yiyecek ve içecekle ilişkili kalorilerin yanı sıra insan vücudunun enerjiyi nasıl kullandığını üzerinde duracağımız bu makalede bir kalorinin ne olduğunu,  insanların her gün kaç kalori alması gerektiğini ve insan sağlığı için ne kadar kalori alması gerektiğini açıklayacağız.

k4 (1)

Kalori hakkında bilgiler:

Kalori insan sağlığı için oldukça önemlidir. Doğru miktarda tüketilmesi önemli kısımdır.

Her insanın günlük ihtiyacı olan enerji miktarı yaşa, cinsiyete, kiloya ve aktivite seviyesine göre değişir.

Enerji açısından yüksek fakat besin değerinde düşük gıdalar boş kaloriyi sağlar.

Kalori nedir?

Çoğu insan,  kalori nedir sorusuna gıda paketlerinde yazan beslenme bilgisine bakar. Çoğu kişi kalorileri sadece içecek be yiyecek ile ilişkilendirir, ancak enerji veren her şey kalori içerir. Örneğin 1 kilogram(kg) kömür 7.000.000 kalori içerir.

Kalorinin iki türü vardır:

Küçük kalori (cal): 1 gram (g) suyun sıcaklığını 1º C (º C) artırmak için gereken enerji miktarıdır.

Büyük kalori (cal): 1 kilo (kg) suyu 1º C yükseltmek için gereken enerji miktarıdır. Bir kilokalori olarak da bilinir.

1 kcal 1,000 kaloriye eşittir.

“Büyük kalori” ve “küçük kalori” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Bu yanıltıcıdır. Gıda etiketlerinde tanımlanan kalorili içerik kilokalori ifade eder. 250 kalorili bir çikolatanın içerisinde 250.000 kalori vardır.

k3 (1)

Günlük Kalori ihtiyacı

Erkelerde 2700 kalori iken kadınlarda 2200 kalori günlük alınması gereken ortalama kalori miktarıdır. Ancak herkesin günlük alacağı kalori miktarı değişir. Her insanın farklı metabolizma yapıları olduğu için enerji yakma düzeyleri farklıdır.

Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörler:
  • Genel sağlık durumu
  • Fiziksel aktivite durumu
  • Cinsiyet
  • Kilo
  • Vücut yapısı

Kalori ve sağlık

İnsan vücudu hayatta kalmak için kaloriye ihtiyaç duyar. Enerji olmadan insan vücudu hayatta kalamaz kalp ve akciğerler durabilir,  organlar hayatta kalmak için gerekli olan basit fonksiyonları yerine getiremez. İnsanlar gerekli olan enerjileri yemeklerden ve içeceklerden alırlar.

Yemeklerin ve içeceklerin içerdiği kalori miktarı, ne kadar enerji içerdiklerini belirtir. Sadece kaloriler değil, kalorinin alındığı gıda da önemlidir.

Aşağıda, besinlerin üç ana bileşeninin kalori değerleri verilmektedir:

  • 1 g karbonhidrat 4 kcal içerir.
  • 1 g protein 4 kcal içerir.
  • 1 gr yağ 9 kcal içerir.

k2 (1)

Boş kaloriler:

Boş kalori, enerji sağlamakla birlikte besin değeri çok düşük kalorilerdir. Boş kalori sağlayan gıdaların neredeyse hiç diyet lifi, amino asidi, antioksidan, diyet minerali veya vitamin içermediği kısımlardır. Boş kaloriler ağırlıklı olarak katı yağlardan ve şekerlerden oluşuyor.

Katı yağlar: Birçok gıdada doğal olarak bulunsa da, çoğu zaman endüstriyel gıdalar işleme sırasında ve bazı gıdaların hazırlanması sırasında eklenirler.

Eklenmiş şekerler: Bunlar, endüstriyel işleme sırasında gıdalar ve içeceklere ilave edilen tatlandırıcılardır.

Günlük ihtiyaçtan fazla kalori alınırsa ne olur?

Gıdalardan alınan kaloriler günlük olarak kullanılır. Kullanılmayan kaloriler vücutta yağ olarak depolanır ve kişinin vücudu kilo alır. Zayıflamanın pek çok yöntemleri olabileceği gibi kendinize uygun olan bir zayıflama metodu seçip onu uygulamalısınız. Bu tekniklerinden assa zayıflama tekniği örnek verilebilir.

k1 (1)

Zayıflamak için yakılması gereken kalori

En temel zayıflama yöntemi kalori yakmaktır. Zayıflamanız için yağlarda biriken kalorileri yakmanız gerekir. Kalori metabolizma tarafından yakılır. 1 kg yağı eritebilmek için 7000 kalori yakılması gerekir.  Herkesin metabolizma hızı farklı olduğu için günlük yakılması gereken kalori miktarı değişir. Assa tablet yakmanız gereken kalori miktarını yakmanızda faydalı olur. Fiziksel aktivelerinizi artırmalısınız. Metabolizmanızı hızlandırmalısınız.

Kalori yakmadan forma girmek ve güzel bir vücuda sahip olmak pek mümkün değil. Assa form seviyesine ulaşabilmek için çok çalışmalı fiziksel olarak kalori yakımını artırmanız gerekir.

Kalori yakılmazsa ne olur?

Yakmanız gereken kaloriyi yakmadığınız zaman kilo alırısınız. Alınan kilolar kalp-damar sağlığı başta olmak üzere vücutta birçok sağlık problemine sebep olur.

 


Assa 30 Tablet Türkiye
Assa 30 Tablet Satın Al

Assa 30 Tablet Satış ve Sipariş Sitesi - Tüm hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden hiçbir alıntı yapılamaz.
Google | Assa 30 Tablet | Assa 30 Tablet Nedir - RSS - Google Sitemap
Assa 30 Tablet Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden assatabletsiparis.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

Teslimat Şartları | Sık Sorulan Sorular | Gizlilik Ve Güvenlik